fbpx

Cykle. Dlaczego menstruacja jest ważna i jak dbać o siebie w każdej fazie?

Cześć,

dziś przychodzę do Was z recenzją książki, którą powinna przeczytać każdy – niezależnie czy jest kobietą, czy z kobietami obcuje. Menstruacja jest tak naturalna, jak płacz, więc nie powinna się jej wstydzić żadna kobieta. Niestety niepełne informacje i brak rodzicielskiej opieki sprawiły, że niejedna z nas pierwszy okres przeżyła czując, że właśnie umiera. Nie zapomnę opowieści mojej mamy, która myślała, że rozerwała się wpół widząc plamy krwi na bieliźnie w dniu, kiedy uderzyła się na rowerze. Niestety tak traumatyczne miesiączkowe przeżycie nie sprawiło, że swojej własnej córce o miesiączce powiedziała na czas, więc i ona musiała przeżywać swoje miesiączkowe katusze. Na szczęście w szkole o miesiączce już się co nieco mówiło, więc wiedziałam, z czym mam do czynienia. Niestety nadal ten dzień nie był dla mnie dniem triumfu kobiecości, a strachu i dyskomfortu. Mam nadzieję, że u Was było zupełnie inaczej!

Cykle. Dlaczego menstruacja jest ważna i jak dbać o siebie w każdej fazie?

W książce Cykle. Dlaczego menstruacja jest ważna i jak dbać o siebie w każdej fazie? cykle miesiączkowe porównane są do pór roku i muszę przyznać, że widzę w tym porównaniu bardzo wiele prawdy. Czytałam tę książkę akurat w trakcie miesiączki, kiedy organizm wyraźnie pokazywał mi, że muszę przystopować i odpocząć. Nie wiem czy też tak macie, ale w trakcie miesiączki mam ogromną ochotę na sprzątanie 🙂 Widać organizm się oczyszcza, więc i moje otoczenie potrzebuje w tym czasie oczyszczenia. A co dalej? Jak rok składa się z czterech pór roku, tak miesiączka składa się z czterech faz.

Fazy cyklu miesiączkowego

Faza menstruacyjna

W tej fazie poziom hormonów, takich jak estrogen i progesteron spada wywołując menstruację, czyli wydalenie złuszczonej wyściółki macicy.

Faza folikularna

Ta faza obejmuje pierwszy dzień miesiączki i owulacji, kiedy wzrost poziomu estrogenu prowadzi do odbudowywania się wyściółki macicy po menstruacji.

Faza owulacyjna

W fazie owulacyjnym komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika pod wpływem wzrostu poziomu estrogenu i hormonu luteinizującego.

Faza lutealna

Od owulacji aż do początku krwawienia wyściółka macicy przygotowuje się do ciąży lub do złuszczenia błony śluzowej. W tej fazie utworzone po owulacji ciałko żółte wydziela estrogen i progesteron.

W każdej fazie cyklu miesiączkowego nasze ciało potrzebuje czegoś innego, dlatego warto wsłuchać się w nie i odpowiednio o siebie zadbać. W książce nie tylko dowiecie się, co dzieje się w Wami w danej fazie cyklu miesiączkowego, ale także znajdziecie przepisy oraz porady selfcare pokazujące, jak pomóc sobie w tym czasie. Kochane, dbajmy o siebie!

FAQ – czyli najczęściej zadawane miesiączkowe pytania

 1. Kiedy powinna nadejść pierwsza miesiączka u dziewczynki?
  Miesiączka zazwyczaj zaczyna się między 9. a 16. rokiem życia, ale może to być różne dla każdej dziewczynki.
 2. Czy nieregularne cykle menstruacyjne są normalne?
  Na początku cykle mogą być nieregularne, ale z czasem powinny się ustabilizować. Jeśli jednak nieregularności są częste lub trwają długo, warto skonsultować się z lekarzem.
 3. Czy ból menstruacyjny można złagodzić?
  Tak, ból menstruacyjny można łagodzić za pomocą ciepła, leków przeciwbólowych, regularnej aktywności fizycznej i innych metod, jednak jeśli jest bardzo silny, należy skonsultować się z lekarzem.
 4. Czy można zajść w ciążę podczas menstruacji?
  Teoretycznie jest to mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Sperma może przetrwać w organizmie kobiety przez kilka dni, więc zawsze istnieje ryzyko.
 5. Czy zmiany nastroju są związane z cyklem menstruacyjnym?
  Tak, zmiany hormonalne mogą wpływać na nastrój podczas cyklu menstruacyjnego, co prowadzi do zjawiska znanego jako zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

A Ty, jakie masz swoje pierwsze miesiączkowe wspomnienie? Dajcie znać w komentarzach!

Zobaczcie też inne inne nowości w Taniej książce! A tymczasem życzę Wam Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Agnieszka

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *