Kwestie religijne prowadziły do sporów i wojen od zarania dziejów. Jedni nie mają wątpliwości, że Bóg istnieje i nadają mu wiele imion, inni wierzą, że go nie ma. Wierzymy, że coś kieruje naszym losem lub kierujemy nim sami. Niezależnie od tego, w co wierzymy, nie ma wątpliwości, że znany nam świat musiał powstać. Jak? Dzięki komu? Dlaczego? Kim jest stwórca? Na te pytania stara się odpowiedzieć Dr Amit Goswami w książce Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu?
Fizyka kwantowa – fakty czy mity?
Zacznę od tego, czym w ogóle jest fizyka kwantowa i jakie są jej zasady. Fizyka kwantowa, znana również jako mechanika kwantowa, to gałąź fizyki zajmująca się badaniem zachowań materii i energii na bardzo małą skalę, czyli na poziomie subatomowym. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej tajemniczych dziedzin fizyki, która wyjaśnia zachowanie cząstek subatomowych, takich jak elektrony, protony i fotony, oraz opisuje podstawowe zasady, które rządzą światem na poziomie cząsteczek elementarnych.
Główne zasady fizyki kwantowej to:
- Zasada dualizmu korpuskularno-falowego: Według tej zasady cząstki subatomowe, takie jak elektrony, zachowują się zarówno jak cząstki (czyli mają masę i ładunek), jak i jak fale (czyli wykazują naturę falową).
- Kwantowanie energii: Energia w świecie subatomowym nie jest ciągła, lecz jest zkwantowana, co oznacza, że istnieje minimalna ilość energii, którą można zmierzyć, zwana kwantem.
- Nieoznaczoność: Nieoznaczoność Heisenberga to zasada, która mówi, że nie można dokładnie zmierzyć jednocześnie pozycji i pędu subatomowej cząstki. Im dokładniej mierzymy jedną z tych wielkości, tym mniej dokładnie możemy zmierzyć drugą.
- Zasada superpozycji: Subatomowe cząstki mogą istnieć jednocześnie w wielu stanach, co nazywa się superpozycją. Przykładem jest eksperyment z dwoma szczelinami, w którym elektrony mogą przejść przez obie szczeliny jednocześnie.
- Zasada oddziaływań na odległość: Cząstki subatomowe mogą być splecione w taki sposób, że zmiany w jednej cząstce natychmiast wpływają na drugą, nawet jeśli są od siebie oddzielone znaczną odległością. To zjawisko nazywa się splątaniem.
Fizyka kwantowa ma wiele zastosowań, zarówno w dziedzinach nauki, jak i technologii, takich jak elektronika, fizyka jądrowa, chemia kwantowa, a także rozwijające się dziedziny, takie jak kwantowe komputery i kwantowa telekomunikacja. Choć brzmi nieco bardziej jak paranauka, fizyka kwantowa jest jednym z najważniejszych filarów współczesnej fizyki i przyczyniła się do rewolucji w naszym zrozumieniu natury materii i energii na najmniejszych skalach. Pozwala zrozumieć nie tylko świat materialny, ale ten niematerialny – boski!
Czy warto przeczytać?
Na to pytanie odpowiem bez zastanowienia – tak. To książka, która zmieniła moje myślenie nie tylko na temat fizyki kwantowej, ale i tego, kim jesteśmy my i kim jest Bóg. Przyznam, że jest napisana w sposób techniczny, więc jej lektura może być trudna. Nic dziwnego – dotyka niezwykle trudnego tematu, z którym rozprawia się od podszewki! To wymagająca lektura, pisana trudnym językiem, zagmatwana, skomplikowana, ale warta przeczytania! Czy przekona Was to do przeczytania? Zainteresowanych, na pewno. Przyznam, że jest to jedna z ważniejszych książek ostatnich lat, o której na pewno jeszcze nie raz usłyszycie. Ja mogę polecić ją każdemu, kto się zastanawia.
Miłej lektury. A jeśli to za mało, zobacz inne nowości i odkryj świat na nowo!
Agnieszka
[…] pewno pamiętacie niedawną recenzję książki Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu?, prawda? Tym razem przychodzę do Was z kolejną książką Dr Amita Goswamiego – Fizyka […]